Phiren Amenca

A Phiren Amenca – RGDTS Nonprofit Kft. pénzügyi és adminisztrációs asszisztenst keres / Job Vacancy – Financial and Administrative Assistant

Join Us!

(Scroll down for English)

A Phiren Amenca – RGDTS Nonprofit Kft. pénzügyi és adminisztrációs asszisztenst keres

A Phiren Amenca roma és nem roma önkéntesek és önkéntes szervezetek hálózata, akik elkötelezettek a rasszizmus és az előítéletek leküzdése mellett.

A Pénzügyi munkatárs főbb feladatai:

–        Pénzügyi-tervezési, projekt elszámolási feladatokhoz kapcsolódó adatgyűjtések, számítások

–        A havonta létrejött számlák rendszerezése, szkennelése , bizonylatok rendezése, iktatása, előkészítése, egyeztetése a  könyvelővel

–        Pénzügyi elszámolások, statisztikák készítése

–        Projektek költségvetéseinek kontrollálása

–        Kapcsolattartás szolgáltatókkal, hatóságokkal

–        Kiküldetésekhez kapcsolódó adminisztrációs feladatok ellátása

–        Egyéb adminisztrációs feladatok

–        Banki kapcsolattartás, ügyintézés

Végzettség, elvárások:

–        Közép- vagy felsőfokú végzettség (számviteli végzettség és/vagy gyakorlat előny)

–        Minimum angol középfokú nyelvismeret (angol-magyar munkavégzés)

–        Microsoft Excel, Word magabiztos, felhasználói szintű ismerete

–        Megbízható, aprólékos, pontos munkavégzés

–        Csapatmunka, nemzetközi környezetben

–        A Phiren Amenca koordinációs irodája kifejezetten ösztönöz roma fiatalokat a jelentkezésre.

Munkavégzés helye: 1088. Budapest, Krúdy utca 2. Fsz. 7.

Munkavégzés kezdete: 2018. április 1.

A munkavállalóval határozott idejű, heti 40 órás szerződést kötünk, 2018. december 31-ig, hosszabbításra van lehetőség

Jelentkezés menete: Kérjük, küldje el angol nyelvű önéletrajzát és motivációs levelét az [email protected] e-mail címre 2018. február 15-ig.

Job vacancy in Budapest

Phiren Amenca – RGDTS Nonprofit Kft. is looking for a full-time financial and administrative assistant for its coordination office in Budapest.  Phiren Amenca is an international network of Roma and non-Roma voluntary service organizations creating opportunities for non-formal education, dialogue and engagement in order to challenge stereotypes and racism.

Main tasks:

  • Financial planning, data collection for project accounting to the related tasks, calculations;
  • Monthly account organisation, scanning documents,  settlement for invoices, filing, preparation and to consult it with the accountant;
  • Financial accounts, statistics preparation;
  • Controlling project budgets;
  • Partnership building with suppliers and authorities;
  • To fill out the mission related to adminitrative tasks;
  • Other administrative tasks that might occure;
  • Bank relationship building and banking administrations;

Qualifications and requirements:

  • Secondary school or higher education (accounting qualification and / or experience in the field represents an advantage);
  • Minimum of middle level of English language skills;– Hungarian as working language;
  • Good knowledge for using Microsoft Excel and Word;
  • Reliable, meticulous, precise work;
  • Teamwork in an international environment;
  • Phiren Amenca encourages in particular young Roma to apply.

Place: Krúdy utca 2. Fsz. 7. 1088.Budapest

Starting date: 1st April 2018.

This is a fixed-term contract for 40 hours/ week until December 31, 2018 but prolongation is possible

Application procedure:

Please send your CV and motivation letter in English to [email protected] until 15. February 2018.